خیاطی چیست


خیاطی چیست ، واژه خیاط به کسی گفته می شود که با پارچه و یا چرم بتواند پوششی برای بدن ایجاد کند، بدین ترتیب انواع لباس های مردانه، زنانه و بچه گانه به وسیله فرد خیاطی ساخته می شود و به مصرف کننده تحویل میگردد. 

در خیاطی امروزی از دستگاه چرخ خیاطی استفاده می شود این دستگاه برای دوختن جامه بکار برده می شود،چرخ خیاطی یکی از مهم ترین ابزار به کار رفته توسط خیاط ها می باشد و پس از انقلاب صنعتی ساخته شد.

چگونه از اشتباه های رایج در خیاطی جلوگیری کنیم 


1 - دو مرتبه اندازه بگیرید، یک بار برش دهید

2- کشش را درست تنظیم کنید

3- از پایه دوخت استفاده کنید

4- ایجاد جای دکمه ها

5- درزها را فراموش نکنید

6- از پارچه مناسب برای کار خود استفاده کنید

7- سوزن و نخ خود را چک کنید

8- یاد بگیرید که یک الگوی دوخت را چگونه بخوانید

9- پارچه های زیادی در دسترس داشته باشید

10- از الگویی ساده برای شروع استفاده کنید

وظایف خیاط 


خیاط معمولا از طرح های جدید در دوخت لباس ها، پرده ها و... استفاده می کند. توافق با مشتری درباره نوع پارچه و مدل لباس یا پرده، گرفتن اندازه مشتری، تعیین زمان و هزینه لازم برای سفارش مشتری، ایجاد طرح مطابق نمونه های موجود یا ایجاد طرح های جدید، تهیه الگو، برش پارچه و دوخت اولبه، انجام پرو اولیه، دوخت نهایی سفارش مشتری از وظایف یک خیاط است.

نتیجه گیری 


برای آموزش حرفه ای در این شغل می توانید پس از گذراندن سال اول دبیرستان وارد رشته خیاطی شاخه کار و دانش یا فنی حرفه ای شوید و افراد علاقه مند نیز می توانند در این رشته تا مقاطع بالاتر در دانشگاه ها ادامه تحصیل دهند و افراد در هر سن و تحصیلات می توانند، به آموزشگاه های خیاطی زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای با گذراندن دوره های خیاطی مدرک معتبر دریافت کنند.