جامع ترین تعریف صنایع دستی

جامع ترین صنایع دستی ، از زمانی که بشر خود را شناخت، برای رفع نیازهای اولیه خود دست به تغییر طبیعت و کار بر روی طبیعت زد. اولین دست ساخته های بشر ابزارآلاتی بودند که برای شکار و دفاع از خود می ساخت.

صنایع دستی و یا هنرهای صناعی از مهم ترین محصولات تولیدی هر کشوری است. صنایع دستی شاخص ترین و اصیل ترین جلوه گاه تاریخ ایرانی بوده که یکی از مهم ترین قطب های هنرهای صناعی در جهان به شمار می آید.

 

برخی از ویژگی های عمومی صنایع دستی 


بالا بودن ارزش افزوده ی تولید، سرمایه گذاری کم و کاربردی زیاد، بکارگیری ابزار ساده در ساخت آنها، سهولت در انتقال تجربیات و دانش فنی تولید، عدم نیاز به دانش فنی پیچیده نسبت به سایر صنایع وغیره. صنایع دستی برخاسته از قدمت فرهنگی و هنری، آداب و رسوم، سنت ها و ارزش ها و سبک زندگی در آن منطقه است و به دلیل داشتن ویژگی های خاص خود تبدیل به یک هنر- صنعت شده که با سرمایه گذاری کم و سودآوری بسیار در بازارهای داخلی و خارجی همراه است.

پر طرفدارترین صنایع دستی ایران 


از جمله پر طرفدارترین صادرات می توان به زیورآلات سنتی، شیشه، سرامیک، فرش های دستباف و گلیم، چوب و مس اشاره کرد. اگر یخواهیم به کشورهای طرفدار صنایع دستی ایران اشاره ای داشته باشیم به افغانستان، عراق، ترکیه را ذکر کرد. میزان صادرات صنایع دستی به غیراز زیورآلات سنتی حدود 240 میلیون دلار است که این آمار نقش مهم گردشگری و صنایع دستی را در کشور نشان می دهد که می تواند به اقتصاد و تولید کشور کمک کنند.

نتیجه گیری 


در بازار صنایع دستی فرقی نمی کند که شما تولید کننده عمده صنایع دستی هستید یا در کارگاه شخصی کار می کنید در هر صورت می توانید محصولات تولیدی خود را با هر تعدادی که هست صادر کنید و مشتری های خود را در خارج از کشور داشته باشید.